Želite da vidite još?

Ulogujte se
Nemate nalog? Registrujte se

Oblikovanje šarom

,,Zdravo, došla sam da pogledam ove dugačke šarene džempere.“
,,Izvolite. Mogu Vam reći, to Vam je vrhunski kvalitet izrade. Ovi džemperi su…“ (ćutala sam u toku izlaganja pristojno, ali ga nisam čula)
,,Ok.“
Uhvatim se za jedan čiji mi se dezen svideo: dole kao neke vodenice u šumi, gore nebo. Čim sam ga uzela sa vešalice, oko me je zažuljalo. S jedne strane na prednjoj strani ramenog dela rukava je čisto nebo, na drugom rukavu nebo plus drveni kotur tj. jedna trećina kotura.“
,,Ovde je presečena šara. Imate li neki drugi od iste tkanine?“
,,Juu?  Isečeno? Gde? Izvinite, nisam primetila da je igde pocepano. Gde kažete, kod ramena?“
Uzima da pregleda.
,,Evo ovde s prednje strane. Na ovakvom modelu sa strogim linijama oko ramena, treba da je krojeno tako da bude ili bar da izgleda kao osno simetrična šara, ali ovde je na ramenu kotur kojeg nema na drugom ramenu… i to baš je s prednje strane, upada u oči.“
,,Aha,dobro je, nije pocepano, a ja mislila da je pocepano.“
,,Ne, ne, nije oštećen, ali je šara na tkanini presečena štepom, vizuelni je problem. U krojenju je greška. Imate li možda drugi sa tim dezenom?“
Lice joj se momentalno iz napadne ljubaznosti prevrnulo u nadmeni izraz.
,,Znate kako, ovo su džemperi koje je dizajnirala naša poznata… “ (nisam čula ime) ,,…čak iz Amerike ih poručuju.“
,,Dobro, a imate li drugi od te tkanine na kojem je možda bolje iskrojena prednjica?“
,,Vidite, ovi džemperi su od …“ (nisam upamtila komplikovani tačan naziv tkanine tipa ,,najfinije niti s obronaka fantastične planine tkane rukama devičanski čistih vila i boginja“). To je u svetu veoma cenjen…“
,,Razumem, sviđa mi se dezen, da li možda imate drugi džemper u istom dezenu?“
Sada već odgovor na isto pitanje treći put biva napokon kratak i uz rezervisanu intonaciju i okret prema drugom potencijalnom kupcu.“
,,Ne, nemamo.“
,,Ok“.
Probala sam džemper iz radoznalosti. Odgovarajuće je veličine, ali šara je na mestu gde ne treba da bude, uz to je i bapskog kroja, rukavi prekratki i preuski u dnu, nagužvani pod pazuhom, ramena klize, leđa ravna, prednjica ravna, nigde ukrojeno za grudi, kuk, struk ili bar za skakaonicu pod kičmom, sve ravno, ali toplo, mekano, fino za po kući u zimskim danima za ženu koja živi sama i bez ogledala i ne drži ruke uz telo.
Naravno, nisam ga kupila jer imam ćebe koje lepše stoji.

Pa sam se setila da vam kažem da se krupne šare na tkanini ne kroje sečenjem tkanine, nego pomeranjem tkanine u svim smerovima dok se ne postigne idealan raspored šara i tek onda se seče.
Raspored šara je, slobodno se može reći, glavni u pravljenju razlike između one odeće koja izgleda vredno ili gospodski i one koja izgleda jeftino ili ,,kao kod Kineza“.
Odevni predmet ima bar pet odrednica u prostoru tj. bar pet merila po kojima se može nazvati lepim:
1. kroj (oblik krojnih delova)
2. kroj (dobro raspoređene šare)
3. tkanina (kvalitetna tkanina uvek lepše stoji)
4. izrada (pouzdani štepovi i njihova pokretljivost ili nepokretljivost u zavisnosti od mesta na odeći)
5. oblik ženskog tela ispod odeće

Mnoge žene, kada im se ne sviđa kako im nešto stoji jer nemaju idealno telo, svu krivicu za neugledan izgled svaljuju upravo na svoje telesne nedostatke, a to je tek poslednji činilac u ovom nizu. Osnovna dva činioca su zapravo krojačko umeće kojim se bilo kakvo telo prekriva i ta osnovna dva se najčešće previde, a ne bi trebalo… posebno kada se kupuje nešto preskupo ,,od naše poznate…koje poručuju ČAK iz Amerike“. (😆)